Archdiocese of Kuching

Archbishop Ha

  • share this post
  • resize textlarger | smaller

Archbishop John Tiong Hock Ha

Archbishop's Office, P. O. Box 940, 93718 Kuching, Sarawak, Malaysia

+60 82-242634

Fax : +60 82-425724

abcofku@po.jaring.my

Archbishop John Ha Tiong Hock was born on March 5, 1947 in Kuching, Sarawak. He was ordained a priest on Dec. 14, 1972, and was appointed Auxiliary Bishop of Kuching on Jan. 17, 1998. His episcopal ordination was on June 6, 1998. He was appointed Archbishop of Kuching on June 23, 2003, and was installed on July 16, 2003. He is the president of the Malaysia-Singapore-Brunei Episcopal Biblical Commission.

Previous Ordinaries:

  • Archbishop Emeritus Peter Chung Hoan Ting (1976-2003)

Bishop Julius visits minister, discuss helping youth

Bishop Julius visits minister, discuss helping youth Bishop Julius briefed the minister on the setting-up of the Diocese, its inception and mission, the current development, both physical and spiritual.