Archdiocese of Semarang

Archbishop Pujasumarta

  • share this post
  • resize textlarger | smaller

Archbishop Johannes Maria Trilaksyanta Pujasumarta

The Archbishop's Residence, Jl. Pandanaran 13, Semarang 50244, Central Java, Indonesia

+62 24-8312276

Fax :+62 24-8414741

kas@keuskupan-agung-smg.org

Archbishop Johannes Maria Trilaksyanta was born in Surakarta, Central Java, on Dec. 27, 1949. He was ordained on June 25, 1977 and was appointed Bishop of Bandung on May 17, 2008. His episcopal ordination was on July 16, 2008. Archbishop Pujasumarta (as he called) is secretary general of the Indonesian Bishops’ Conference (KWI) for the period of 2012-2015. He was appointed Archbishop of Semarang on Nov. 12, 2010 and installed as Archbishop of Semarang on Jan. 7, 2011.

Previous Ordinaries:

  • Archbishop Hardjoatmodjo Ignatius Suharyo (1997-2012)
  • Archbishop Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo (1997-2009)
  • Archbishop Julius Darmaatmadja, SJ (1984-1997)
  • Cardinal Justinus Darmajuwana (1964-1981)
  • Archbishop Albertus Soegijapranata (Jan. 3, 1961 - July 6, 1963)
  • Apostolic Vicar Albertus Soegijapranata, SJ (Aug. 1, 1940 - Jan. 2, 1961)