Archdiocese of Caceres

Archbishop Tirona

  • share this post
  • Share on facebook
  • resize textlarger | smaller

Archbishop Rolando J. Tria Tirona

Office of the Archbishop, Elias Angeles Street, P.O. Box 6085, 4400 Naga City, Camarines Sur, Philippines

(63) 54-473-8483, (63) 54-473-8583

Fax :(63) 54-473-2800

-

Rolando Octavus Joven Tria Tirona, O.C.D., (born July 22, 1946 in Kawit, Cavite), is a prelate of the Roman Catholic Church in the Philippines. He is the Archbishop of Caceres in Naga, Camarines Sur, Philippines. He was appointed to succeed the retiring Archbishop Leonardo Legaspi of Caceres.

Tria Tirona finished his elementary and secondary education at Centro Escolar University in 1952 and 1958. He completed a degree in political science at San Beda College before he entered San Carlos Seminary in Makati to finish philosophy in 1968. He was appointed apostolic administrator of Malolos on January 1996 and installed Bishop of Malolos on January 28, 1997. He was named Bishop of Infanta on June 28, 2003, and was installed on August 27, 2003, at the Prelature of Infanta in Quezon province.

On September 8, 2012, Pope Benedict XVI elevated Tirona to Archbishop of Caceres, replacing the retiring Leonardo Legaspi.

Previous Ordinaries:

  • Leonardo Legaspi, OP (Appointed Oct. 20, 1983. Resigned Sept. 8, 2012)
  • Archbishop Leonardo .Z. Legaspi (1977-2012)
  • Teopisto Valderrama Alberto (Succeeded April 6, 1965. Resigned Oct. 20, 1983)