Diocese of Ootacamund

Bishop Amalraj

  • share this post
  • resize textlarger | smaller

Bishop Arulappan Amalraj

Bishop's House, P.O. Box No 5, Udhagamanadalam - 643 001, The Nilgiris, India

(91) 0423 -2442366

Fax :(91) 0423- 2447996

bishopooty@hotmail.com

Bishop Arulappan Amalraj was born on Dec. 4, 1953, in Coonoor. He was ordained a priest on Dec. 26, 1980, and appointed Bishop of Ootacamund on June 30, 2006. His episcopal ordination was on Aug. 9, 2006. He was installed on Aug. 9, 2006. He was the parish priest of Coonoor parish before his appointment as the diocesan prelate.

Previous Ordinaries:

  • Bishop Antony Anandarayar (1997-2004)
  • Bishop James Masilamony Arul Das (1973-1994)
  • Bishop Packiam Arokiaswamy (1971)
  • Bishop Antony Padiyara (1955-1970)