Diocese of Naval

Bishop Bactol

  • share this post
  • resize textlarger | smaller

Bishop Filomeno G Bactol

c/o Bishop's Residence Burgos cor. Corvera Streets Naval, 6543 Biliran

+63 53 500-9032

Fax :+63 53 500-9032

gaviolam@yahoo.com

Bishop Filomeno G. Bactol. MA, DD was born on Nove. 29, 1939 in Carigara, Leyte. He was ordained a priest on April 6, 1968. Pope John Paul II appointed him Auxiliary Bishop of Palo on July 29, 1981. He was ordained bishop on October 15, 1981. On November 29, 1988, he was appointed first Bishop of Naval. His installation took place on March 8, 1989.

Currently, he is a member of the Catholic Bishops' Conference of the Philippines (CBCP) Episcopal Commission on Health Care and the Permanent Committee on Public Affairs.

Bishop Bactol speaks English, Tagalog, Cebuano and Waray-waray. (Click here for details)

Phil priest fears K-12 reform may increase school drop-outs

Phil priest fears K-12 reform may increase school drop-outs “The possibility of having more out of school youth with the implementation of K to12 program is high. And this is more likely to happen among the poor,” Fr.Secillano said.