Diocese of Sorsogon

Bishop Bastes

  • share this post
  • resize textlarger | smaller

Bishop Arturo M. Bastes

Home For the Clergy 4700 Sorsogon City, Philippines

+63 56 421-5825 (Bishop's Office); 211-1289 (Chancery)

Fax :+63 56 211-1842

-

Bishop Arturo M. Bastes, SVD, DD, SSL was born on April 1, 1944 in Loboc, Bohol. He was ordained a priest of Society of the Divine Word (SVD) on Nov. 28, 1970. Pope John Paul II appointed him Bishop of Romblon on July 3, 1997. His episcopal ordination was on Aug. 21, 1997 in Cebu City. The pope nominated him Coadjutor Bishop of Sorsogon on July 25, 2002. On April 17, 2003, (Holy Thursday), he succeeded as Bishop of Sorsogon.

Currently a CBCP regional representative of south Luzon, members of Episcopal Commission on Biblical Apostolate (ECBA) and Episcopal Commission on Liturgy (ECLIT).

Languages spoken: German, French, Italian, Spanish, English, Visayan, Bicol and Tagalog

EDUCATION

Elementary
Loboc Central Elementary School
Loboc, Bohol, 1950-1956 High School
Christ the King Mission Seminary
Quezon City, 1956-1960
College
Associate in Arts (A.A.)
Christ the King Mission Seminary
Quezon City, 1960-1962
Seminary Training: Novitiate in the Society of the Divine Word, 1962-1964
a) Christ the King Mission Seminary, Quezon City
b) Holy Spirit Novitiate, Tagaytay City
Bachelor of Arts in Philosophy, 1964-1965
Divine Word Seminary, Tagaytay City
Master of Arts in Philosophy, 1965-1966
Divine Word Seminary, Tagaytay City
Regency (Practice Teaching), 1966-1967
St. Augustine's Minor Seminary, Calapan, Oriental Mindoro
Theology, 1967-1971
Divine Word Seminary, Tagaytay City
Post Graduate Studies: Licentiate in Sacred Theology
Pontifical Gregorian University
Rome, Italy, 1971-1973
Licentiate in Sacred Scriptures
Pontifical Biblical Insitute
Rome, Italy, 1973-1974
Language Studies: Italian, Universita Italiana Per Strainieri
Perugia, Italy, June 1971
German, Walchensee Sprachinstitut
Walchensee, West Germany, July-August, 1971
French, Institut Catholique de Parish
Alliance Francaise
Paris, France, July-August 1972

MINISTRY

1975-1977- Professor, Divine Word Seminary, Tagaytay City
1977-1978- Parish Priest, Del Carmen, Surigao del Norte
1978- Professor, Divine Word Seminary, Tagaytay City
1978-1983- Parish Priest, Sta. Monica, Surigao del Norte
1982-1985- District Superior, SVD Surigao District, Surigao del Norte
1983-1985- Diocesan Pastoral Coordinator, Arnoldus Pastoral Office,
Diocese of Surigao
1985-1987
Vice-Provincial Superior of the Southern Province of the SVD
Vice-Rector, St. Francis Xavier Regional Major Seminary, Davao City
Branch Manager, Catholic Trade, Cebu, Inc., Davao City Branch
1985-1988- Professor, St. Francis Xavier Regional Major Seminary,
Davao City
1985-1989- Founder and Director of Paul VI Biblical Center for Mindanao,
Davao City
1988- (Aug-Dec) Participant at the Internal Renewal Course of the SVD,
Nemi, Rome, Italy
1989- Lecturer of the Verbum Dei Pastoral-Biblical Course, Nemi, Rome,
Italy
1990-1994
Parish Priest, Del Carmen, Surigao del Norte
Second Episcopal Vicar of Siargao, Diocese of Surigao
1991- (Jan-Feb)Participant of the Second Plenary Council of Philippines
1994- (Jun-Jul)Delegate to the 14th General Chapter of the SVD, Nemi,
Rome, Italy
Aug. 24, 1994-Elected Provincial Superior of the Southern Province of the
SVD
Jan. 30, 1996- Elected as Provincial Superior of the same Province for the
"triennium" 1996-1999
July 3, 1997- Publicly announced as Bishop of the Diocese of Romblon

Previous Ordinaries:

  • Bishop Jesus Y. Varela (1980-2003)
  • Bishop Arnulfo S. Arcilla † (Sept 7, 1959 Appointed - Dec 11, 1979 Resigned)
  • Bishop Teopisto Valderrama Alberto † (July 10, 1952 - Sept 7, 1959)