Archdiocese of Cebu

Bishop Bataclan

  • share this post
  • resize textlarger | smaller

Auxiliary Bishop Emilio L. Bataclan

Sto. Tomas de Villanueva Parish, Danao City, 6004 Cebu, Philippines

+63 32 200-3076

Fax :-

-

Emilio L. Bataclan, D.D., was born on Sept. 20. 1940 in Bantayan, Cebu. He was ordained a priest on May 1, 1966. He was appointed Titular Bishop of Gunela and Auxiliary Bishop of Cebu on Feb. 24, 1989. His episcopal ordination was on April 19, 1990. He was appointed Bishop of Iligan on May 3, 1995 and was installed on July 18, 1995. He was appointed Auxiliary Bishop of Cebu on September 2004.

Previous Ordinaries:

  • Julio Rosales y Ras (1949 - 1982)
  • Juan Bautista Gorordo (1910 - 1931)
  • Thomas A. Hendrick (1903 - 1909)
  • Benito Romero, O.F.M. (1876 - 1885)
  • Santos Gmez Maran, O.S.A. (1829 - 1840)
  • Francisco Genovs, O.P. (1825 - 1827)
  • Mateo Joaquin Rubio de Arevalo (1775 - 1788)
  • Protacio Cabezas (1740 - 1753)
  • Pedro Sanz de la Vega y Landaverde, O. de M. (1705 - 1717)
  • Diego de Aguilar, O.P. (1676 - 1692)
  • Juan Velez (1660 - 1662)
  • Pedro Arce, O.S.A. (1612 - 1645)
  • Pedro de Agurto, O.S.A. (1595 - 1608)