Apostolic Vicariates of Bontoc-Lagawe

Bishop Beltran

  • share this post
  • resize textlarger | smaller

Bishop Rodolfo Fontiveros Beltran

c/o Apostolic Vicariate of Bontoc-Lagawe, Pastoral Center, Tengab, Bontoc, 2616 Mountain Province, Philippines c/o Clergy House, Tengab, Bontoc, 2616 Mountain Province, Philippines

+63 74 462-4292, Mobile: (0928) 502-8965

Fax :(074)462-4292

bontoclagawe@yahoo.com.ph, bp_beltran@yahoo.com.ph,chancerybl@ymail.com

Bishop Rodolfo Fontiveros Beltran, DD was born on Nov. 13, 1948 in Gattaran, Cagayan. He was ordained a priest on March 25, 1976 in Gattaran, Cagayan as well. On March 18, 2006, Pope Benedict XVI appointed him Vicar Apostolic of Bontoc-Lagawe. He was ordained on May 16, 2006, at St. Peter's Metropolitan Cathedral, Tuguegarao, Cagayan. His installation was on May 29, 2006 at Sta. Rita Cathedral, Bontoc, Mountain Province.

Bishop Beltran speaks English, Tagalog and Iloko.

EDUCATION
Elementary - Gattaran Central School, Gattaran, Cagayan (1955-1960)
High School - St. Catherine Academy, Gattaran, Cagayan (1961-1964)
Pre-College - San Jacinto Seminary, Tuguegarao, Cagayan (1965-1967)
Philosophy - Immaculate Conception Major Seminary, Vigan (1968-1970)
Theology - Pontifical Central Seminary, University of Santo Tomas, Manila (1970-1975)
Post Graduate - Licentiate/MA in Sacred Theology, U.S.T., Manila (1976-1977)
Doctor of Philosophy - Angelicum University, Rome Italy (1985-1990)

MINISTRY
1977-1979 - Dean of Seminarians, San Jacinto Seminary, Tuguegarao City
1979-1981 - Parochial Vicar, "Holy Angels Parish", Tuao, Cagayan
1981-1985 - Dean of Studies, San Pablo Regional College Seminary, Baguio City
1990-1997 - Rector, San Pablo Regional College Seminary, Baguio City
1997-1999 - Parish Priest, "St. Anne Parish", Buguey, Cagayan
1999-2005 - Parish Priest, "St. Peter Cathedral", Tuguegarao City
2006 - Appointed bishop of Bontoc-Lagawe

Previous Ordinaries:

  • Bishop Cornelio Galleo Wigwigan (March 19, 2004 Appointed - May 16, 2005 Died)
  • Bishop Francisco F. Claver, S.J. (Nov. 2, 1995 Appointed - April 15, 2004 Retired)
  • Bishop Brigido A. Galasgas (July, 6, 1992 Appointed - May, 15, 1995 Died)

Church body initiates dialogue to counter suicides in Philippines

Church body initiates dialogue to counter suicides in Philippines According to a statement issued after the forum, the “culture of silence” which often surrounds each suicide case calls for a continual “culture of presence”.