Diocese of Tangshan

Bishop Fang

  • share this post
  • Share on facebook
  • resize textlarger | smaller

Bishop Peter Jianping Fang

No. 9, Wujiazhuang Street, Lubei District, Tangshan City, Hebei. Province, China Postal Code: 063001

+ (86) 315-2826271

Fax :-

-

Bishop Peter Fang Jianping was born in Lulong county on Nov. 25, 1962. He studied at Hebei Seminary 1984-1988 and was ordained a priest in 1989. He was ordained Coadjutor Bishop of Tangshan together with four other bishops on Jan. 6, 2000, the Feast of Epiphany, without papal mandate. He was recognized by the Vatican two years later and became the ordinary of the diocese on June 8, 2008. However, he was still the coadjutor until Nov. 2010 in the record of the open Church authorities. (Photo: the bishop as an Olympic torch bearer in 2008).

Previous Ordinaries:

  • Bishop John Liu Jinghe (1981-2008)
  • Bishop John Herrijgers, C.M. (June 4, 1948 Appointed)
  • Bishop Eugenio Lebouille, C.M. (July 21, 1940 Appointed; March 6, 1948 Retired)
  • Bishop Ernest Fran?ois Geurts, C.M.? (Dec. 14, 1899 Appointed; July 21, 1940 Resigned)