Archdiocese of Dhaka

Bishop Gomes

  • share this post
  • resize textlarger | smaller

Auxillary Bishop Theotonius Gomes

-

-

Fax :-

-

Bishop Theotonius Gomes was born on 9 April, 1939 in Madbartek (Golla) .His Ordinatio as Priest was on 19 December, 1964. He was Elected as the Bishop of Dinajpur Diocese on December 19, 1978.Consecrated as Bishop on 4 April, 1979.He was Elected Titular Bishop of Zuchabar and Auxiliary Bishop of Dhaka on 23 February, 1996.His Installation as Auxiliary Bishop of Dhaka was on 28 May, 1996.

Previous Ordinaries:

  • Archbishop Paulinus Costa (2005-2011)
  • Retired Archbishop Michael Rozario (1978-2005)
  • Holy Cross Archbishop Theotonius Amal Ganguly (1967-1977)
  • Holy Cross Archbishop Lawrence Leo Graner (1947-1967)
  • Holy Cross Bishop Timothy John Crowly (1929-1945)
  • Holy Cross Bishop Joseph Armand Legrand (1916-1929)
  • Holy Cross Bishop Francis Frederick Linneborn (1909-1915)
  • Holy Cross Bishop Peter Joseph Hurth (1894-1909)
  • Holy Cross Bishop Augustine Joseph Louage (1891-1894)