Diocese of Srikakulam

Bishop Innayya

  • share this post
  • resize textlarger | smaller

Bishop Adagatla Chinna Innayya

Bishop's House Bakagathope Srikakulam, Andhra Pradesh - 532 001 India

+ 91- 8942- 2232 65 (o), + 91- 8942- 2278 19 (p), 09440272789

Fax :+91- 8942 -2222 940

skldiocese@yahoo.com

Bishop Adagatla Chinna Innayya was born on May 2, 1937 in Ravipadu in Srikakulam Diocese. He was ordained a priest on Jan 4, 1965. He was appointed as a bishop of Nalgonda on April 17, 1989 and was installed on July 29, 1989. Later he was transferred and appointed as the first Bishop of Srikakulam on July 1, 1993. He is the chairman of the Education Commission in Andhra Pradesh Bishops Council.

Missionaries of Charity nuns continue works in Gaza

Missionaries of Charity nuns continue works in Gaza The nuns live in the Latin Convent in Zeiturn, Gaza City and their Superior Sister Belfina told Sunday Express that they are “not going anywhere” war or no war.