Diocese of Cochin

Bishop Kariyil

  • share this post
  • resize textlarger | smaller

Bishop Joseph Kariyil

Bishop's House, Fort Cochin, Kochi-682 001, Kerala, India

+91 484 2215400, +91 484 2215403

Fax : +91 484 2215404

josephkariyil@sancharnet.in


Bishop Joseph Kariyil was born on Jan. 11, 1949 in Arthunkal, near Alleppy. He was ordained a priest on Dec. 19, 1973. He was appointed as the Bishop of Punalur on March 12, 2005 and was ordained Bishop of Punalur on May 3, 2005. He was appointed as the Bishop of Cochin on May 8, 2009. He was installed as the Bishop of Cochin on July 5, 2009.

He did his studies in Alphonciano Academy, Rome. He served the Church in the capacities of an assistant Vicar, Vicar and the editor of Talent Magazine. He also served as the Director of Pastoral Orientation Centre and as the Vicar General of Cochin diocese.

Previous Ordinaries:

  • Bishop Emeritus John Thattumkal (2000-2008)
  • Bishop Joseph Kureethara (1975-1999)
  • Bishop Alexander Edezhath (1952-1999)
  • Archbishop Jose Vieira Alvarnaz (1942-1951)