Diocese of Daltonganj

Bishop Kujur

  • share this post
  • resize textlarger | smaller

Bishop Gabriel Kujur

Bishop's House, Station Road, Daltonganj P.O. Palamau Dt. 822 101, Jharkhand, India

+91 6562 222213, 227349, 222643 Mob: +91 9431138791

Fax :+91 6562 222213

dtg_gabrielkujur@rediffmail.com


Bishop Gabriel Kujur, S.J. was born on July 7, 1942 at Mahuadanr village, a small town of Daltonganj in Jharkhand state. He was ordained a priest on May 8, 1978. He was appointed bishop on Nov. 11, 1997 and was ordained Bishop on Jan. 8, 1998. No other positions he holds in national and international Church offices.

Previous Ordinaries:

  • Bishop Charles Soreng, S.J. (Oct. 30, 1989 Appointed - April 1, 1995 Apointed, Bishop of Hazaribag)
  • Bishop George Victor Saupin, S.J. (June 5, 1971 Appointed - Nov. 30, 1987 Appointed, Bishop of Bhagalpur)

Interreligious marriage, India's main concern at Synod

Interreligious marriage, India's main concern at Synod Although other countries might not share the pastoral difficulties caused by interreligious marriages, Indian priests observed that “this is a big issue in Asia because we are a minority.”