Diocese of Dipolog

Bishop Manguiran

  • share this post
  • resize textlarger | smaller

Bishop Jose R Manguiran

c/o Bishop's Residence, Sicayab Dipolog City, 7100 Zamboanga del Norte, Philippines

+63 65 212-2817

Fax :-

-

Bishop Jose R. Manguiran, DD was born on Aug. 27, 1936 in Carcar, Cebu City. He was ordained a priest on Dec. 27, 1966. Pope John Paul II appointed him Second Bishop of Dipolog on May 27, 1987. He was ordained bishop on Aug. 19, 1987. His installation took place on Sept. 9, 1987.

Currently, he serves as vice chairman of CBCP Episcopal Commission on Culture (ECC) and member of Episcopal Commission on Health Care (ECHC).

Bishop Manguiran speaks English, Tagalog and Cebuano.

EDUCATION
* Elementary
Malaybalay Central School-Malaybalay
* High School
San Isidro High School
* Malaybalay, Bukidnon College
San Jose de Mindanao
Cagayan de Oro
* Theology
San Carlos Seminary
Makati, Metro Manila

MINISTRY
* 1967- Assistant Parish Priest, Alubijid, Misamis Oriental
* 1968-1969- Assistant Parish Priest, Balingasag, Misamis Oriental
* 1970-1973- Parish Priest, Maramag, Bukidnon
* 1974-1977- Parish Priest, Valencia, Bukidnon
* 1978-1985- Director, Pope John XXIII, College Seminary, Malaybalay
* 1979- Vicar General, Malaybalay
* 1986- Parish Priest, Mailag, Bukidnon
* 1987
* Parish Priest, Valencia, Bukidnon
* Bishop of Dipolog, Zamboanga del Norte

Previous Ordinaries:

  • Bishop Felix Sanchez Zafra (July 31, 1967 to Oct. 20, 1986)

Resurrection hope for oppressed: Cardinal Tagle

Resurrection hope for oppressed: Cardinal Tagle Archbishop of Manila came to the defense of the trampled and the abused as he chided modern-day oppressors who take advantage of the weak with their unjust ways.