Diocese of Loikaw

Bishop Tjephe

  • share this post
  • resize textlarger | smaller

Bishop Stephen Tjephe

Bishop's House, Loikaw 09011, Kayah State, Myanmar

(083)21.817; 21.285

Fax :21.285

--

Bishop Stephen Tjephe was born on August 1, 1955 and was ordained as a priest on March 28, 1984. He was ordained as auxiliary bishop on Nov 21, 2009. He is the chairman of the Episcopal Commission for Clergy.
He was appointed as the Bishop of Loikaw on Nov. 15, 2014 and installation was on Jan. 11, 2015.

Previous Ordinaries: